Перейти до основного вмісту
Практичні поради для якісного 3д друку

Почнемо з самого головного - справного 3д принтера. 

Тобто, всі подальші поради базуються на тому, що ми приймаємо за істину те, що саме обладнання у нас справне. Так як чимало дефектів друку виявляються саме через несправності самого принтера. І це матеріал для окремої, великої розмови. Зараз поговоримо про ті моменти в 3д друку, які теж дуже сильно впливають на якість друку, але не через несправність принтера. 

Перше і головне - використання якісного матеріалу для друку і ось що я маю на увазі під цим - не дорого багато (дорогий пластик не завжди якісний) як може здатися на перший погляд. Головне щоб матеріал був СУХИЙ! 

Майже всі пластики гігроскопічні тобто вбирають вологу, тому перед печаткою бажано просушити матеріал. Це можна зробити в спеціальних сушарках або просто скористатися підручним обладнанням (наприклад духовка). Для різних видів пластику потрібна своя температура та час сушіння. Наприклад, для PLA достатньо 50 градусів Цельсія і близько 3-4 годин. Для PETG вже потрібно 60 градусів і краще 5-6 годин сушіння. А ось для інженерних пластиків таких як Neylon, які дуже гігроскопічні, вже потрібна температура 75-80, а краще навіть 90 градусів Цельсія і час сушіння близько 12 годин. 

Однак зауважу, що найбільш невибагливим до сушіння пластиком є ​​PLA і при друкуванні їм дуже малоймовірно (але можливо) отримати дефекти друку, якщо його не просушити. 

Друге – перший шар друку. Від нього залежить все, ну або практично все :) тому що вся друкована модель лежить на цьому першому шарі. І ось як його отримати хорошим – велике питання, але я постараюся дати кілька рекомендацій, які вам допоможуть це зробити. Почати в першу чергу слід з вирівнювання столу в горизонт і чим краще ви зробите, тим більше шансів на отримання хорошого результату друку. 

Для різних моделей принтерів ця процедура дещо відрізняється і ви можете знайти її як правило на офсайті компанії виробника принтера. Також дуже важливий так званий Z-офсет. Це відстань від кінчика сопла до столу першому шарі. Не забувайте час від часу юстувати ваш принтер за цим параметром. Через різні причини він може збитися і тому перший шар виявиться зіпсований а відповідно і вся деталь. 

Третє – хороша адгезія – тобто прилипання першого шару деталі до столу. Дуже, дуже, дуже :) багато деталей я запоров просто тому, що вони відлипли від столу під час друку. Тож користуйтесь адгезивами! Найпростіший і доступніший це клей олівець, але обов'язково з позначкою PVP. Не дуже дорогий але набагато ефективніший спеціальний 3д клей – я користуюсь саме ним. Дуже зручний у нанесенні з пульверизатора, в якому і продається, добре відмивається і не залишає слідів на деталі. 

Четверте - не гнатися за швидкістю друку, а орієнтуватися отримання якісної друку. Що я маю на увазі? Наприклад, виробник заявляє, що принтер здатний друкувати зі швидкістю 600 мм/сек. Не варто друкувати всі ваші вироби на такій швидкості, тому що, напевно, ви отримаєте не дуже хороші результати в більшості випадків. Так наприклад якусь коробочку простої форми ймовірно вдасться надрукувати досить непогано, а фігурку кота або щось складнішої форми вже немає. І навіть коробочка зовні може бути непогана, але у пластику в процесі друку є така характеристика, як спікання. І при високих швидкостях вона стає гіршою, що згубно впливає на міцність вашої деталі. 

З досвіду можу сказати, що більшість сучасних принтерів середнього рівня можуть добре друкувати на швидкостях до 300 мм/сек і ніяк не більше. І намагатися на них виставити велику швидкість приведе зазвичай до шлюбу друку. Деякі матеріали також мають обмеження швидкості друку. Хороший приклад - той самий нейлон або ABS. Я не рекомендую друкувати ними на принтерах без активної термокамери на швидкостях більше 80 мм/сек, оскільки у випадку ABS дуже ймовірно, що деталь просто розшарується відразу після друку або навіть під час неї. 

Є ще дуже багато порад та нюансів. Я спробував розповісти про ті моменти, які мені відразу прийшли в голову. Якщо згадаю про інших – обов'язково розповім у наступних публікаціях. А вам гарного друку!